• Hollanda Hakkında
 • Hollanda Nerededir?
 • Hollanda’ya Ne Zaman Gidilir?
 • Hollanda’ya Nasıl Gidilir?
 • Hollanda Vizesi
 • Hollanda Para Birimi
 • Hollanda Gezilecek Yerler
 • Hollanda Yapılabilecek Aktiviteler
 • Hollanda Festivalleri

Hollanda Hakkında
Hollanda Krallığı’nı meydana getiren dört ülkeden biri. Topraklarının çok büyük bir kısmı Batı Avrupa’dadır, ayrıca Karayipler’de üç adası bulunmaktadır. Hollanda meşruti monarşi ile yönetilen bir Avrupa ülkesidir. Hollanda nüfus yoğunluğu fazla olan bir ülkedir. Ülke topraklarının çoğunluğu deniz seviyesinin altındadır. Hollanda Avrupa Birliği, NATO, OECD üyesidir. Hollanda aynı zamanda Schengen Bölgesi ve Benelüks topluluğunun bir parçasıdır. Belçika ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks ülkelerini oluşturan 3 ülkeden biridir. Ayrıca Kyoto Sözleşmesi’ni imzalamıştır. Ülke Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne, Uluslararası Adalet Divanı’na Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne ve Europol’e ev sahipliği yapmaktadır. Ülke özellikle peynirleri, yel değirmenleri, bisikletleri, laleleri, Holştayn adı verilen inekleri ve sosyal hakları ile tanınır. Hollanda’da eşcinsel evlilik yasaldır.

Zaanse Schans | Hollanda

Hollanda Nerededir?
Hollanda, kuzey ve batıda Kuzey Denizi, güneyde Belçika, doğuda ise Almanya ile komşudur. Hollanda’nın Rotterdam kenti, Avrupa’nın en büyük limanlarından biridir.

Hollanda’ya Ne Zaman Gidilir?
Hollanda yaz-kış ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Sıcaklıklar haziran-ağustos ayları arasında artar. Bu dönemde sıcaklık ortalama 20-25 derecedir. Soğuk havayı seven turistler içinse en ideal aylar aralık-şubat arasıdır.

Hollanda’ya Nasıl Gidilir?
Hollanda’ya İstanbul’dan ve Ankara’dan direkt ve aktarmalı uçuşlar vardır. Bu uçuşlar Amsterdam, Maastricht ve Rotterdam’a yapılmaktadır.

Hollanda Vizesi

Ülkede Schengen vizesi geçerlidir.

Vize Başvuru Formunu buradan indirebilirsiniz.

 • Turistik Vize Başvuru Evrakları
  -Pasaport Orjinali
  -Başvuru Formu
  -İki Adet Biometrik Fotoğraf
  -Gidiş – Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu
  -Otel Rezervasyonu
  -Seyahat Sağlık Sigorta Poliçesi
  -Maaş Bordrosu Orjinali
  -Emekliliği Gösterir Belge
  -İşveren İzin Yazısı
  -SGK İşe Giriş Bildirgesi
  -SGK 4a Hizmet Dökümü
  -Şirket Evrakları (Faaliyet Belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası, Şirket İmza Sirküleri)
  -Öğrenci Belgesi
  -Nüfus Cüzdan Fotokopisi
  -Pasaport Fotokopileri

 

Hollanda Para Birimi
Euro, Hollanda’da kullanılan para birimidir.
Madeni paralar 1s, 2s, 5s, 10s, 20s, 50s, €1, €2 şeklindedir.
Banknotlar €5, €10, €20, €50, €100, €200, €500 şeklindedir.

Hollanda Gezilecek Yerler

 • Rijksmuseum Amsterdam
  Rijksmuseum Amsterdam ya da Rijksmuseum, Amsterdam’daki Museumplein’da yer alan bir Hollanda ulusal müzesidir. Müzede sanat, zanaat ve tarih alanındaki parçalar sergilenir.

 

 • Anne Frank’ın Evi
  Anne Frank, 1929 yılında doğmuş genç bir kız. 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı ya da daha genel bir tabirle Büyük Buhran adı verilen ekonomik kriz baş göstermişti ve 10 yıl boyunca bu kriz devam edecekti. Anne Frank’in bankacı olan babası Otto Frank, bir şekilde 1933 yılında Hollanda‘ya gitmenin bir yolunu bulmuş, ancak sıkıntılar orada da devam etmiştir. Hollanda’daki Yahudilere de Almanya’daki gibi birçok kısıtlama getirilir. 1942 yılında ise Yahudiler, Almanlar tarafından toplanmaya başlar. Anne Frank’in ailesi (Anne, babası Otto Frank, annesi Edith Frank, ablası Margot Frank), yakın oldukları Van Pels ailesi ile birlikte evin arka tarafındaki gizli bölgede saklanır. Saklandıkları alan, Yahudi olduğu için kendi işyerini kuramayan, bu nedenle yakın dostunun üzerine olan bir baharat şirketinin gizli bölmesi,. Anne’in babasının şirketinde sekreter olarak çalışan Miep Gies ise, saklandıkları 25 ay boyunca onları saklamayı başarmış.

 

 • Van Gogh Müzesi
  Van Gogh Müzesi, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan, Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un çalışmalarının sergilendiği müzedir. Müze dünyada Van Gogh’un resim ve çizimlerinin sergilendiği en büyük müzedir.

 

 • Red Light District
  Kırmızı fener mahallesi, bir şehrin sex shop, striptiz kulüpleri, yetişkin film sinemaları gibi fuhuş ve cinsellik odaklı işletmelerin yoğunlaştığı mahalledir. Bu terim genelevlerde kullanılan kırmızı ışıklardan gelmektedir.

 

 • Heineken Experience
  Amsterdam’ın merkezi sayılabilecek noktada bulunan tarihi bira fabrika & müze.

 

 • Stedelijk Müzesi
  Amsterdam’ın Museumplein bölgesinde yer alan önemli müzelerden biri olan Stedelijk Museum’da 19. yüzyıldan günümüze kadar olan dönemin modern sanat eserleri çeşitli sergilerle ev sahipliği eder.

 

 • Mauritshuis
  Mauritshuis Kraliyet Resim Galerisi, Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan sanat müzesidir.

 

 • Leidseplein
  Leidseplein, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yer alan bir meydandır. Grachtengordel mahallesinin güneybatısında, Singelgracht kanalının doğusunda ve Weteringschans, Marnixstraat, Leidsestraat caddelerinin kesişme noktasında yer alır.

 

 • Vondelpark
  Amsterdam’ın en geniş ve en popüler parkıdır. 1864 yılında bir grup hayırsever tarafından kurulan bu sempatik parka daha sonra 17. yüzyıl şairi Joost van den Vondel’in adı verilmiştir.

 

 • Amsterdam Kraliyet Sarayı
  Amsterdam Kraliyet Sarayı Hollanda’da bulunan 3 saraydan biridir. Saray Dam Meydanı’nda Ulusal Anıtın karşısında, Yeni Kilisenin yanında bulunmaktadır. Bina 20 Haziran 1655’te Amsterdam yöneticileri tarafından belediye binası olarak açılmıştır.

 

 • Dam Meydanı
  Dam Meydanı daha kısaca Dam, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan bir şehir meydanıdır. Şehrin marka yapıları ve önemli aktivitelerin düzenlendiği ve şehrin en çok bilinen yerlerinden biridir.

 

 • Bloemenmarkt
  Amsterdam’ın En Renkli Yeri: Amsterdam Çiçek Pazarının bulunduğu bölgedir.

 

 • Oude Kerk
  Amsterdam’daki en eski ve en büyük kilisedir.

 

 • NEMO
  Science Center NEMO Amsterdam Hollanda’da bir bilim merkezidir. Müzenin geçmişi 1923’lere dayanır ve 1997’den beri Renzo Piano’nun tasarlamış olduğu binada hizmet vermektedir.. Beş katlı bina Hollanda’daki en büyük bilim merkezidir.

 

 • Nieuwe Kerk
  Amsterdam şehrin merkezindeki Dam Meydanı’nda yer alan, Amsterdam’ın ikinci büyük kilisesidir.

Hollanda Yapılabilecek Aktiviteler

 • Coffeeshop
  Hollanda’nın hemen hemen her kentinde bulunan içerisinde legal olarak marijuana ve hash satışı yapılan, bazılarının yiyecek içecek servisi de yaptığı mekanlardır. 18 yaşından küçüklerin girmesi yasaktır. amsterdam haricindeki coffee shoplarda space cake satışı yasaktır. yine amsterdam’daki birkaç istisna haricinde coffee shoplarda içki satışı da yasaktır. bu şehirdekilerin bir kısmı eskiden pub olarak hizmet verip haliyle içki ruhsatı olduğundan sonradan coffee shop’a dönüştürüldüklerinde alkol -o da sadece bira- servisi yapmalarına izin verilir.

Hollanda Festivalleri

 • Hollanda Festivali
  Her haziran ayında Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen ülkenin en eski ve büyük sanat festivalidir. Festival kapsamı tiyatro, modern dans, opera ve müzikten oluşmaktadır. Son yıllarda festivale çoklu ortam, görsel sanatlar ve filmler de festival kapsamına alınmıştır. Festival 1947 yılından bu yana düzenlenmekle beraber, festivale dünyaca tanınmış sanatçıların yanı sıra daha az tanınmış sanatçılar da katılmaktadırlar. Festival kapsamında düzenlenen organizasyonlar şehir tiyatrosu, operası, Concertgebouw ve Muziekgebouw’de düzenlenmektedir. Modern bir bakış açısıyla festivalde, klasik ve modern bir arada yer almaktadır.

Türkiye Hollanda Büyükelçiliği
Telefon:+31 70 302 31 01
Faks:+31 70 361 79 69
Web: http://lahey.be.mfa.gov.tr
E-Mail: embassy.thehague@mfa.gov.tr
Adres: Jan Evertstraat 15, 2514 BS The Hague The Netherlands

Kategoriler: Seyahat

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.