• Belçika Hakkında
 • Belçika Nerededir?
 • Belçika’ya Ne Zaman Gidilir?
 • Belçika’ya Nasıl Gidilir?
 • Belçika Vizesi
 • Belçika Para Birimi
 • Belçika Gezilecek Yerler
 • Belçika Festivalleri

Belçika Hakkında
Resmî adı Belçika Krallığıdır. Avrupa Birliği’ne üye ve birliğin ve NATO gibi bazı uluslararası organizasyonların merkezlerini barındırır. Cermen ve Latin dünyası arasında bir sınır oluşturan Belçika’da Felemenkler tarafından Felemenkçe, Valonlar tarafından Fransızca ve küçük bir Alman grup tarafından Almanca konuşulur. Belçika federal bir devlet yapısına sahip olup Felemenkçe’nin resmî dil olduğu Flaman Bölgesi, Fransızca’nın resmi dil olduğu Valon Bölgesi ve her iki dilin de resmî dil sıfatını taşıdıkları Brüksel Başkent Bölgesi’nden oluşur. Belçika adı, Kelt ve Cermen karışımı bir halk olan Belgae’lerin yaşadığı, Roma eyaleti Gaul’ün en kuzeyindeki Gallia Belgica’dan kaynaklanır. Belçika, Hollanda ve Lüksemburg tarihsel olarak Benelüks’ten daha büyük bir alanı kaplayan Alçak Ülkeler diye anılır. Orta Çağ’ın bitiminden 17. yüzyılın başlarına kadar ticari ve kültürel açıdan bir refah merkezi olan ülke 16. yüzyıldan 1830’daki Belçika Devrimi’ne kadar Avrupa güçleri tarafından birçok muharebeye sahne olarak Avrupa’nın savaş alanı olarak tanımlanmış ve bu unvanı I. Dünya Savaşı ile II. Dünya Savaşı ile de güçlenmiştir.

Brügge Kanalları

Belçika Nerededir?
Belçika , Batı Avrupa’da bulunan bir devlettir.

Belçika’ya Ne Zaman Gidilir?
Sıcak yaz ayları ve soğuk kış ayları ülkeye hakimdir. Okyanusal bir iklime sahip olan Belçika’da yazlar kurak ve sıcak; kışlar soğuk ve karlı geçer. Belçika’yı ziyaret etmek için en uygun dönem de nisan ve ekim ayları arasıdır.

Belçika’ya Nasıl Gidilir?
Türkiyeden Belçikaya direk uçuşlar bulunmaktadır. Antalya, Bodrum, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’dan Brüksel, Ostend ve Liege şehirlerine direkt uçuşlar vardır.

Belçika Vizesi

Ülkede Schengen vizesi geçerlidir.

Vize Başvuru Formunu buradan ulaşabilirsiniz.

 • Turistik Vize Başvuru Evrakları
  -Pasaport Orjinali
  -Başvuru Formu
  -İki Adet Biometrik Fotoğraf
  -Gidiş – Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu
  -Otel Rezervasyonu
  -Seyahat Sağlık Sigorta Poliçesi
  -Maaş Bordrosu Orjinali
  -Emekliliği Gösterir Belge
  -İşveren İzin Yazısı
  -SGK İşe Giriş Bildirgesi
  -SGK 4a Hizmet Dökümü
  -Şirket Evrakları (Faaliyet Belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası, Şirket İmza Sirküleri)
  -Öğrenci Belgesi
  -Nüfus Cüzdan Fotokopisi
  -Pasaport Fotokopileri

Belçika Para Birimi
Euro, Belçika’da kullanılan para birimidir.
Madeni paralar 1s, 2s, 5s, 10s, 20s, 50s, €1, €2 şeklindedir.
Banknotlar €5, €10, €20, €50, €100, €200, €500 şeklindedir.

Belçika Gezilecek Yerler

 • Grand Place
  Grand Place veya Grote Markt, Brüksel’in merkezi meydanıdır. Birçok idari bina ve iki büyük yapı, şehirdeki Belediye Binası ve Brüksel Kenti Müzesini içeren Breadhouse binası ile çevrilidir.

 

 • Manneken Pis
  Manneken Pis, Brüksel’in ünlü bir simgesidir. Bronzdan yapılmış ve 61 cm boyundaki heykelde bir çeşmenin havzasına işeyen çıplak bir çocuk tasvir edilir.

 

 • Atomium
  Atomium, 1958 yılında Expo 58 fuarı için yapılmış Belçika’nın Brüksel şehrinde bulunan anıt binadır. André Waterkeyn tarafından tasarlanmıştır. 102-metre yüksekliğinde, dokuz çelik kürenin birleştirilmesi ile oluşur.

 

 • Brugge Çan Kulesi
  12. yüzyıldan kalma çan kulesi 83 metre uzunluğundaki en tepe noktasından güneşli birgünde şehiri seyretmek için Brugge’da görülmesi gereken en önemli yapılardan biridir.

 

 • Brüksel Kraliyet Sarayı
  Brüksel’in merkezinde yer alan bu saray kraliyet ailesine aittir. Ancak şuan saray kraliyet ailesi tarafından kullanılmamaktadır. Sarayın ön cephesi 1900’lü yıllarda yapılmıştır. Sarayın yapımının ilk orta çağ dönemine ait olduğu söylenilmektedir. Sarayın içinde yer alan taht odası 15. Yüzyılda kral Philip için yaptırılmıştır. Ancak sarayda 1731 yılında çok yıkıcı bir yangın meydana gelmiştir ve bu yangın sonrası da bir çok eser  ve eşya zarar görmüştür. Binanın zarar gören kısımları da zamanla onarılmıştır.

 

 • Cinquantenaire
  Jubelpark adıyla da bilinen bu park, Belçika’nın sembollerinden biridir. “Parc du Cinquantenaire” “ellinci yıldönümü” (park of the fiftieth anniversary) anlamına gelmektedir ve Belçika’nın özgürlüğün 50. yılı anısına yapılmıştır.

 

 • Gravensteen
  Gravensteen, 1180 yılında Kont Philip of Alsace tarafından inşa edilmiş. Kontların Kalesi anlamına gelen Gravensteen önceleri bir malikane olarak kullanılmasına karşın, sonrasında adli cezaların verildiği ve suçluların tutulduğu bir hapishane olarak kullanılmaya başlanmış. Kötü günleri hatırlattığı için yıkılma tehlikesi geçiren kale restore edilmiş ve geçmişin adaletsizliklerini anımsatan bir kale olarak kalması sağlanmış.

 

 • Saint Bavo Katedrali

 

 • Anvers Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi

  Anvers Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi 1810 yılında kurulmuş 14. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar tablo, heykel ve çizim kolleksiyonları sergilenmektedir. Müze Belçika’nın Anvers şehrinde bulunmaktadır. 

 

 • Cathedral of St. Michael and St. Gudula

 

 • Markt
  Brügge şehrinin UNESCO koruma listesindeki bulunan en önemli antik meydanıdır.

 

Belçika Festivalleri

 • Brüksel Film Festivali
  Brüksel Film Festivali, Avrupa sinemasının eserlerini sergileyen yıllık bir etkinliktir. 2002’den bu yana Brüksel’deki Flagey Binasında gerçekleştirilmektedir. 13. Brüksel Film Festivali 5-12 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirildi ve Fransız aktris Juliette Binoche onur konuğu olarak yer aldı. Festivalin en büyük ödülü olan Altın İris’i, Alman yönetmen Christian Frosch’un Rough Road Ahead filmi aldı.

 

 • Rock Werchter
  Rock Werchter. Belçika’nın Werchter kasabasında yapılan müzik festivali. 1974 yılından beri yapılan festival, yıllar içinde değişimlere uğramış olsa da, 2003 yılından beri 4 günlük bir festival olarak yapılmaktadır.

 

Brüksel Başkonsolosluğu
Telefon: +32 2 548 93 40
Faks: +32 2 512 44 01
e-Posta: consulat.bruxelles@mfa.gov.tr
Adres: 4, Rue Montoyer 1000 Bruxelles


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.